Parodontoza se mora liječiti na vrijeme

Parodontoza, poznata i kao parodontitis, ozbiljna je upalna bolest zubnog mesa i potpornih struktura zuba koja može dovesti do gubitka zubi ako se ne liječi na vrijeme. Ova bolest nastaje kao posljedica nakupljanja plaka i bakterija na zubima, što uzrokuje upalu zubnog mesa i postupno oštećenje kosti koja podupire zube. 

To je čest problem među odraslima, a njeni prvi simptomi, poput krvarenja desni, često se zanemaruju. Pravovremeno prepoznavanje simptoma i odgovarajuća oralna higijena ključni su za prevenciju i usporavanje napredovanja bolesti.  

Parodontoza, poznata i kao parodontitis, ozbiljna je upalna bolest zubnog mesa i potpornih struktura zuba koja može dovesti do gubitka zubi ako se ne liječi na vrijeme.

Uzroci i rizični faktori parodontoze  

Paradontoza uglavnom nastaje zbog nakupljanje plaka i bakterija na zubima, što dovodi do upale desni i postupnog razaranja potpornih tkiva. Ako se plak ne uklanja redovitim četkanjem i korištenjem zubnog konca, on se s vremenom stvrdne i pretvori u zubni kamenac, koji dodatno iritira desni i otežava čišćenje. 

Osim loše oralne higijene, postoje i brojni drugi faktori koji povećavaju rizik od razvoja parodontoze. Pušenje je jedan od glavnih čimbenika, jer smanjuje dotok kisika u desni i usporava njihovu regeneraciju. Također, osobe s dijabetesom sklonije su infekcijama, uključujući i ovu bolest. Genetska predispozicija, loša prehrana, stres i hormonalne promjene (npr. u trudnoći) također mogu doprinijeti razvoju ove bolesti.  

Simptomi i stadiji ove bolesti zuba  

Parodontoza se razvija postupno, a prvi simptomi često prolaze nezapaženo. Početni znakovi uključuju:

  • Crvenilo
  • Oticanje 
  • Krvarenje desni prilikom četkanja zubi

Kako bolest napreduje, mogu se javiti neugodan zadah, povlačenje desni i povećana osjetljivost zubi. U kasnijim fazama parodontoze dolazi do stvaranja džepova između zuba i desni, gdje se nakupljaju bakterije i gnoj, uzrokujući daljnje oštećenje tkiva i kosti. 

Ako se ne liječi, parodontoza može dovesti do klimanja i ispadanja zubi. U težim slučajevima, infekcija se može proširiti i na druge dijelove organizma, povećavajući rizik od ozbiljnih zdravstvenih komplikacija.  

Mogućnosti liječenja i prevencija  

Liječenje parodontoze ovisi o stupnju bolesti i može uključivati konzervativne metode, profesionalno čišćenje zubi i kirurške zahvate. U početnim fazama ključna je temeljita oralna higijena i redoviti stomatološki pregledi. Profesionalno čišćenje zubi uklanja plak i kamenac, a u težim slučajevima može biti potrebno dubinsko čišćenje (kiretaža) kako bi se uklonile bakterije iz parodontnih džepova. 

Ako je bolest uznapredovala, mogu se koristiti regenerativne metode, poput presađivanja tkiva i vođene regeneracije kosti. Prevencija je najbolji način borbe protiv parodontoze – redovito četkanje zubi, korištenje zubnog konca i antiseptičkih vodica, zdrava prehrana i prestanak pušenja mogu značajno smanjiti rizik od razvoja ove bolesti.

Postovi iz iste kategorije: