Alkoholizam je ovisnost koja mijenja život

Alkoholizam je kronična bolest koja značajno utječe na fizičko i mentalno zdravlje osobe, kao i na njezin društveni i profesionalni život. Ovisnost o alkoholu može se razviti postupno, a karakteriziraju je nekontrolirana potreba za konzumacijom alkohola, gubitak kontrole nad unosom i pojava apstinencijskih simptoma kada osoba ne pije. 

U nastavku ćemo razmotriti uzroke i čimbenike rizika koji dovode do ovog stanja, njegove posljedice te mogućnosti liječenja i oporavka.  

Uzroci i čimbenici rizika alkoholizma

Alkoholizam se može razviti zbog različitih čimbenika, uključujući genetiku, okolišne utjecaje i osobne navike. Genetska predispozicija igra važnu ulogu u sklonosti ovisnosti o alkoholu. Istraživanja su pokazala da određeni geni mogu utjecati na način na koji tijelo metabolizira alkohol i kako mozak reagira na njegove učinke. Razvoj alkoholizma mogu potaknuti i psihološki faktori poput:

  • Depresije
  • Anksioznosti
  • Stresa 
  • Traume

Društveni i kulturni utjecaji također imaju značajnu ulogu. U sredinama gdje je konzumacija alkohola društveno prihvaćena i poticana, pojedinci su skloniji učestalom konzumiranju. 

Posljedice utjecaja alkohola na organizam

Ovisnost o alkoholu uzrokuje ozbiljne posljedice na fizičko, psihičko i socijalno zdravlje osobe. Fizičke posljedice uključuju oštećenja jetre, poput masne jetre, alkoholnog hepatitisa, ciroze i povećanog rizika od raka jetre. Osim toga, alkohol negativno utječe na srce i krvne žile, povećavajući rizik od hipertenzije, srčanih bolesti i moždanog udara. 

Alkoholizam mijenja kemiju vašeg mozga
Alkoholizam mijenja kemiju vašeg mozga na način da postajete anksiozni. A kad ste pijani, mogli biste učiniti stvari koje vas kasnije čine još više anksiozne.

Psihološke posljedice uključuju depresiju, anksioznost, smanjenu kognitivnu funkciju i povećan rizik od suicidalnih misli. Alkohol utječe na neurotransmitere u mozgu, što može uzrokovati promjene u raspoloženju i ponašanju. Društvene posljedice mogu uključivati gubitak posla, financijske poteškoće, obiteljske sukobe i pravne probleme. 

Liječenje i oporavak od ovisnosti o alkhololu

Liječenje alkoholizma zahtijeva sveobuhvatan pristup koji uključuje medicinsku, psihološku i socijalnu podršku. Detoksikacija je prvi korak u liječenju ovisnosti. Tijekom ovog procesa tijelo se čisti od alkohola, a osoba može doživjeti simptome apstinencije, poput drhtanja, znojenja, nesanice, anksioznosti i u težim slučajevima napadaja. Psihoterapija i savjetovanje ključni su za dugoročni oporavak. Kognitivno-bihevioralna terapija (KBT) pomaže osobama da prepoznaju obrasce ponašanja koji ih navode na konzumaciju alkohola te razviju zdravije strategije suočavanja sa stresom. 

U ovom videu dr. Anna Lembke objašnjava kakva je detoksikacija od alkohola i početak procesa oporavka od alkoholizma. Ona opisuje kako liječiti i odvikavanje od alkohola i alkoholizam, jer su to različite bolesti i važno je razumjeti obje za uspješan dugotrajni oporavak.

Grupne terapije, poput Anonimnih alkoholičara (AA), pružaju podršku i motivaciju kroz zajedničko iskustvo s drugima koji se suočavaju s istim problemom. Farmakološka terapija može pomoći u smanjenju želje za alkoholom i sprječavanju recidiva. Dugoročni oporavak od alkoholizma zahtijeva predanost, podršku obitelji i prijatelja te promjene u načinu života kako bi se smanjili okidači koji potiču povratak alkoholu.

Postovi iz iste kategorije: